Začínáme se Slackem - Asset Display Page

Začínáme se Slackem

19.8.2020 7:15:00

 

Nejpve si pojďme Slack představit. Můžeme ho definovat jako populární aplikaci, která si svou jednoduchostí a přístupností vydobyla přední místo na poli komunikačních platforem. Jedná se o čistě cloudovou službu, nemůžete jí tedy provozovat na lokálním serveru, jako produkty Atlassian. Vyzkoušet a používat ji můžete zdarma (s jistými omezeními) nebo si připlatit za prémiové funkce (například:  videokonference pro až 15 účastníků, ukládání celé historie komunikace, možnost SSO, 99,99% dostupnost a další).

 

V Červenci 2018 oznámil Atlassian strategické partnerství s firmou Slack. To znamenalo ukončení podpory pro chatovací nástroje vyvíjené Atlassianem (Stride a Hipchat) a jejich postupné nahrazení Slackem. V současné době (léto 2020) je k dispozici integrace s produkty Jira, Confluence, Bitbicket a Trello (pouze Cloud) podporovaná přímo Atlassianem a k dispozici zdarma. Pro další nástroje lze k integraci použít API, toto ovšem vyžaduje větší technickou zdatnost nebo použít placené add-ony (aplikace) z Atlassian Marketplace. Přestože je velká část těchto add-onů poskytována zdarma na Marketplace, je většinou potřeba platit měsíční poplatek přímo tvůrci tohoto add-onu.

 

Například základní integrace pro Jira server poskytovaná Atlassianem umožňuje následující možnosti nastavení:

Lze použít pokročilý filtr, kde lze přesně definovat, pro jaké typy požadavků a za jakých podmínek se má odeslat notifikace do Slack kanálu. Lze zvolit, při jaké události bude tato akce spuštěna. Na výběr jsou čtyři možnosti:

  1. Při vytvoření požadavku
  2. Při změně Assignee
  3. Při změně stavu požadavku
  4. Pokud někdo zanechá komentář

Pokud potřebujete vybrat jinou akci pro spuštění notifikace, je nutné využít placené Add-ony nebo nastavit unikátní API (což již vyžaduje větší technické znalosti).

Pro počáteční propojení instance Jira a Slack prostoru je nutné mít admin práva na straně Jira. Pro nastavení konkrétních pravidel pro notifikace již postačují práva na úrovni projektového administrátora v Jira.

Propojení přidá nové funkcionality jak na straně Slacku, tak i v Jira. Lze například zakládat dedikované kanály pro požadavky v Jira:

 

Nebo zobrazit přehled Slack kanálů, kde se řeší konkrétní požadavek:

 

Ve Slacku se zobrazují notifikace z Jira dle nastaveného propojení. V následujícím příkladu jsou uživatelé kanálu informováni o všech čtyřech změnách, jak byly popsány výše:

 

Pomocí použití "slash commands" (příkazy po napsání lomítka "/") ve Slacku můžete získat informace o požadavcích z propojeného Jira projektu. Po odeslání dotazu odpoví Slack bot do kanálu zprávu obsahující Status, Assignee a Prioritu pro konkrétní požadavek:

 

Další často zmiňovanou funkcionalitou jsou videohovory. Pro bezplatnou verzi Slacku jsou podporované pouze v režimu 1 on 1. V placené verzi lze již spojit až 15 účastníku. Kvalita je srovnatelná s konkurenčními produkty. Pokud by Vám nicméně vestavěné řešení nevyhovovalo, nebo máte jen bezplatnou verzi Slacku, můžete použít např. Zoom nebo Google Hangouts. Jejich podporu lze do Slacku přidat pomocí doplňkových aplikací, které jsou k dispozici zdarma.

 

Na závěr bych ještě zmínil, že Atlassian nyní nabízí 50% slevu na roční placený Slack plán (Standard nebo Plus), pokud jste platícím zákazníkem Atlassian produktů.

 

V případě dotazů se obraťte na atlassian@onlio.com nebo na tel. +420 222 744 766.

Jsme na LinkedIn - sledujte nás www.linkedin.com/company/onlio nebo Onlio - Atlassian komunita CZ & SK.

 

Tým Onlio

 

Zpracoval Lukáš Lada, Atlassian consultant

Zpět