Cloud ve firme - uspech ci zklamani? - Asset Display Page

Cloud ve firmě – úspěch či zklamání?

3.6.2019 9:20:00

Nasazení cloudu v podnikovém prostředí může přinést výrazný úspěch, ale i nečekaná úskalí. Pro minimalizaci rizik je nezbytné poctivě analyzovat nabízené služby, hodnotit rizika a poctivě kalkulovat interní náklady. K nejčastějším chybám patří nepodložená prohlášení. Např. „Doma“ jsou data pod kontrolou, a proto mnohem bezpečnější.“

 

Bezpečnost je velké téma a velmi záleží na výběru správného dodavatele. Specializace a rozsah služeb dodavatelů umožňuje podstatně kvalitnější zabezpečení, než je obvyklé ve většině firemních serveroven.

„Cloud je strašně drahý. Rozhodně se nevyplatí!“

Takové prohlášení bez dalších argumentů je účelové. V zásadě se jedná buď o marketing prosazující tzv. on-premise řešení, anebo o chybu ve výpočtu celkových nákladů na vlastnictví. Pozor na správnost výpočtu reálných nákladů na interní provoz systémů. Nejčastější chybou je opomenutí nákladů na energie, které mohou dosáhnout až 50% celkových provozních nákladů!

 

Tzv. úspory z rozsahu umožňují specializovaným dodavatelům poskytovat kvalitní služby se ziskem i při velmi nízkých cenách. Navíc je často možno náklady na cloudové služby řídit díky modelu plateb na základě reálného čerpání.

 

Obdobně jako neúměrně drahá řešení on-premise existují samozřejmě i neúměrné drahé cloudové služby. Přesto snad největším rizikem cloudových služeb je smluvní zabezpečení kvality služeb, odpovědností a tzv. exit strategie. Tedy smluvní garance exportu dat z cloudu pro možnou změnu dodavatele.

 

Časovou investicí do analýzy nabízených služeb můžete předejít zbytečným a ve velké míře i neoprávněným zklamáním z nasazení cloudu.

 

Autor: Jiří Voves - předseda představenstva Onlio, a.s.

Zpět