OnlioISO 9001:2008 certified

Photosynth - virtuální procházka vašimi fotkami

Photosynth logoLíbilo by se Vám umožnit Vašim přátelům projít si Váš nový byt, prohlédnout si právě koupený sporťák nebo se projít v místech, kde jste byli na dovolené? Tohle všechno je díky Photosynthu možné.

Na internetu se objevuje mnoho nových zajímavých experimentů, z nichž některé zapadnou a jiné se masově rozšíří a používají. Jak na tom bude Photosynth, to ukáže až budoucnost. Má však základní předpoklad se uchytit a tím je jeho jednoduchost.
Technologie Photosynth umožňuje pomocí velkého počtu fotografií místa nebo objektu vytvořit virtuální prostor, kterým pak můžete procházet a prohlížet si scénu. Čím více fotografií nafotíte, tím více pohledů a detailů bude scéna mít.
Použití se nabízí např. pro virtuální procházku muzeem. Pokud je „synth“ dobře udělán, můžete procházet chodbami a prohlížet si jednotlivé exponáty až do nejmenších detailů přesně tak, jak je fotograf nafotil.

Příklad citlivého propojení fotografií: http://photosynth.net/view.aspx?cid=a25dae45-7921-4265-b676-0e67ee2ccfd4

Photosynth - US National Archives - Constitution

Tip: zkuste si přečíst dokumenty, které jsou uloženy mezi dvěma hlídači, pro přiblížení detailu použijte symbol „+“ v ovládacím panelu Photosynthu.Jiné použití je třeba, pokud prodáváte auto. Je možné jej nafotit ze všech úhlů z venku, poté vyfotit interiér a v interiéru ještě důležité detaily (počet najetých kilometrů na přístrojové desce, panel autorádia, ovládání klimatizace atd.). Synth pak můžete vystavit na internetu a potenciální kupující pak může vidět vůz v celé jeho kráse se všemi detaily!
Uplatnění by mohlo být i u starožitníků, kteří prodávají přes internet umělecké předměty.

Ovládání Photosynthu

Ovládání je celkem jednoduché, je možné se pohubovat do stran, nahoru a dolu, vpřed a vzad, přibližovat jednotlivé fotografie, přecházet na další skupiny navazujících snímků nebo zobrazit všechny fotografie najednou.

Závěr, klady a zápory

Nejlepší na Photosynthu je to, že pracuje pouze s fotografiemi, které nijak neupravuje a ponechává je v původní kvalitě. Nesnaží se rekonstruovat 3D prostor, vytvářet stěny, stropy a na ně mapovat textury. Pouze vezme vaše fotografie, a v místech, kde se překrývají, je spojí a umístí do virtuálního prostoru. Proto je při focení nutné co nejvíce překrývat jednotlivé záběry.
Photosynt má samozřejmě i několik vad na kráse. Ne vždy se podaří fotografie spojit správně. Zvláště pokud je jich málo nebo jsou na nich velké jednobarevné nebo lesklé plochy. Vzhledem k tomu, že se používají fotografie s libovolným rozlišením a dnešní fotoaparáty mají běžně přes 10 megapixelů, je potřeba počítat s odpovídající dobou načítání. Ale i na to Photosynth myslí a fotografie načítá postupně, takže je pohyb plynulý a práce s programem příjemná.
Photosynth si zaslouží pochvalu za jednoduchost a zajímavý nápad. Určitě vám doporučujeme ho vyzkoušet a prohlédnout si ukázkové synthy, stojí to za to!

Ukázky Photosynth

Možnosti aplikací typu Photosynth se zatím spíše hledají, ale již dnes můžeme tušit, že jsou velmi atraktivní a budou mít možná stejný úspěch jako nástup TV, prostě vás pohltí.

Video: Microsoft Photosynth


Máte chuť cestovat, ale je to pro vás fyzické utrpení? Nebo si chcete jen připomenout loňskou dovolenou? Zvláště pro ty, kdo jsou zvědaví a již dnes tráví hodiny svého volného času v aplikacích jako Google Earth přichází další lákadlo.

Video: Photo TourismPěkný příklad propojení služeb Virtual Earth a Photosynth ukazuje, jak může v budoucnu vypadat cestování. Teď si představte, že místo fotek jsou v jednotlivých pohledech ještě sdílená videa a máte na rukou datové rukavice :) Takto může vypadat i e-shop budoucnosti.

Video: Virtual Earth and Photosynth Zoom Indoors


15. 10. 2008 Autor: Petr Pospíšil

Seznam dalších článků