3 nové funkce Portfolio pro JIRA 2.2

03.03.2017 | Portfolio pro JIRA 2.2

Každý rok se softwarové týmy zabývají plánováním roadmap pro nadcházející období. Vedoucí týmů, jako jsou projektoví, produktoví a vývojoví manažeři se scházejí, aby společně vytvořili, nebo přehodnotili odhady, alokovaly prostředky a jelo se podle stanovených roadmap.

Společnost Atlassian přichází s novou verzi add-onu Portfolio pro JIRA 2.2, která vám pomůže vylepšit plánování roadmap. Díky novým funkcím budou moci týmy snadněji volit nejvhodnější scénáře roadmap, porovnávat počáteční a stávající timeline projektů a lépe odhadovat tempo postupu, na základě kterého budou moci s projekty sebejistě postupovat vpřed. Více o nových funkcích a o tom, jak lépe a efektivněji plánovat, se dozvíte v následujícím textu.

 

Co je nového v Portfolio pro JIRA 2.2

Porovnávání cílového a skutečného stavu termínů

Máte stanovené cílové datum vývoje? V nové verzi Portfolio pro JIRA 2.2 můžete nastavit cílové termíny pro start a konec, abyste jednoduše porovnali vyčerpaný čas oproti plánovanému. Do sekce „Scope“ byly přidány dva sloupce s názvem „Target Start“ a „Target End“, do kterých zadáte termíny, v nichž chcete projekt realizovat.

Zadané termíny se v průběhu prací na projektu nebudou měnit a objeví se ve vašem „schedule view“ jako modré pruhy (blue bars). Budete tak mít neustále na očích referenční bod, díky kterému vyhodnotíte, jestli není třeba alokovat zdroje, nebo posunout plánovaný start jiného projektu. Rovněž, pokud budete znát deltu v timeline, budete schopni plánovat roadmaps s přesnějšími termíny. V plánování totiž budete mít k dispozici historický pohled na obdobně rozsáhlé projekty. Tuto funkci lze využít i při plánování dlouhodobých jednotek, pro které nemáte stanoveny konkrétní časové odhady, ale chcete je mít v kalendáři.

Porovnávání různých scénářů

Nezbytnou součástí agilního prostředí jsou rychlá rozhodnutí a kompromisy vedoucí k přeplánování a přehodnocení priorit v rámci projektu. Nová funkce pro vícečetná plánování scénářů vám umožní porovnávat různé kombinace oblastí a týmů. Pomocí jednoduchého drop-down budete vytvářet a spravovat tolik „what if“ scénářů, kolik budete chtít. Zvolíte si tak ten nejlepší plán portfolia ještě předtím, než provedete jakékoli změny.

Kód a popisky při plánování „what if“ scénářů je možné barevně označovat. Kódy a popisky budou sloužit jako jednoduchá reference při práci s různými scénáři. Řekněme, že jeden ze scénářů by znamenal, že odevzdáte projekt o dva měsíce později. Tento scénář si tak budete moci okódovat červeně a označit jako „Worst case“. Další scénář, kdy bude mít projekt zpoždění pouze dva týdny, si můžete barevně okódovat například zeleně a označit jako „Best case“. Nově také máte možnost uložit si a porovnat různé scénáře, díky čemuž si budete jisti, že jste pro své týmy vybrali ten nejlepší plán.

Porovnávání odhadů pro story pointy

Portfolio pro JIRA 2.2 vám pomůže odhadnout rychlost týmu v rámci dlouhodobého plánování. V sekci Scope je nově k dispozici sloupec označený jako „Original Story Points“ nebo „Original Estimates“ (v závislosti na vámi odhadované jednotce), kam můžete zadat své počáteční odhady. To vám dá hrubý odhad množství práce, která je potřebná pro dokončení a odevzdání projektu. Tento sloupec budete mít po ruce vždy, kdykoli budete chtít rozebrat a získat detailnější odhady pro Stories. Porovnáte tak přesnost původních odhadů oproti těm současným.

Rozdíl mezi těmito dvěma odhady vám ukáže, jak výkonný je váš tým. Je možné, že zjistíte, že se jeden z týmu neřídí stanoveným Targetem a další tým plní plán na maximum. Tyto informace vám pomohou vyladit pracovní zátěž týmů i jednotlivců. Původní odhady versus současné odhady zároveň poskytují týmům základnu pro budoucí dlouhodobé plánování. Při odhadech si tak budete jistější, co se týče rychlosti vašeho týmu.

Od doby, kdy došlo k přechodu na live plans v Portfolio pro JIRA 2.0, mnoho uživatelů žádalo, aby byly navráceny původní odhady (original estimates) a bylo možné porovnávat původní plány s těmi výslednými. V nové verzi Portfolio pro JIRA 2.2 jsou původní odhady v live plans zpět.

Pohled na minulé i budoucí projekty

Nové funkce Portfolio pro JIRA 2.2 dávají týmům možnost podívat se zpět a zhodnotit, jak přesné byly jejich původní plány ve srovnání s aktuálním stavem. Jak přesné jsou vaše odhady? Podcenili jste, nebo naopak přecenili story pointy? O kolik dříve nebo později jste odevzdali projekt? Reflexe nad tím, jak bylo co provedeno, pomáhá týmu poučit se z minulosti a posouvat se v plánování budoucích projektů kupředu se sebedůvěrou a jistotou.

Podívejte se na Portfolio pro JIRA 2.2 a vyzkoušejte, jak společně s JIRA Software agilně naplánovat roadmaps.

 

 

Zdroj: http://blogs.atlassian.com/2017/01/new-features-portfolio-for-jira-2-2/

 

Pro lokální podporu neváhejte kontaktovat odborníky na produkty Atlassian ve společnosti Onlio.

Pro další informace o novinkách Atlassian a JIRA sledujte web www.myJIRA.cz.

Jsme na LinkedIn – sledujte nás www.linkedin.com/company/onlio nebo skupinu Atlassian komunita CZ & SK na url https://goo.gl/uZXYTX.

V případě dotazů se obraťte na obchod_zavináč_onlio.com nebo

na tel. ČR +420222744766 / tel. SR +421233889033 / atlassian_zavináč_onlio.com.

Za team Atlassian v Onlio,                                                                                                                                   

Tereza Šafránková,

Marketing Specialist

 

 

 

Zpět