Jak vytvořit produktové požadavky použitím Confluence

02.02.2016 | aneb využijte připravenou šablonu

Nejlepším způsobem, jak udělat první výkop u softwarových projektů, je vybudovat vzájemné porozumění uvnitř vašeho týmu. Atlassian našel nejlepší způsob, a tím je vytvořit produktový požadavek s detaily pro spolupráci na velkých složitých eposech (epics). Když je vytvořen dokument s požadavkem a všechny detaily jsou na jednom místě, je mnohem jednodušší pro vývoj a design poskytnout okamžitou zpětnou vazbu a vstup. Takto můžete iterovat rychleji a realizovat práci hned. Zde je návod, jak si můžete vytvořit tento požadavek a vybudovat tak vzájemné porozumění v Confluence:

1. Začněte s připravenou šablonou „Produktové požadavky“ („Product Requirements“)

Začněte se speciální šablonou, která je předpřipravená v Confluence. Šablona vám pomůže najít správný směr a poskytne některé doporučené postupy, jaký obsah vkládat.

product-requirement-blueprint

2. Komunikujte klíčové detaily

Vaše stránka s požadavky může být cíleně zaměřena na nějakou funkci, nebo může obsahovat požadavky pro vydání (release), které zahrnuje více funkcí. Ať už tak či onak, měli byste zachycovat klíčové detaily na vysoké úrovni v horní části stránky pro snadné vyhledávání.

product-requirement-key-details

  • Účastníci: Kdo se podílí? Použijte makro @mentions k vložení vlastníka produktu a dalších zúčastněných stran.
  • Stav: Jaký je současný stav programu? Použijte status macro k rychlému zobrazení, zda jste v cíli, v riziku, ve zpoždění, v odložení atd.
  • Cílové vydání (release): Kdy je plánované vydání? Pokud používáte JIRA, dejte odkaz na váš JIRA projekt.

Tip: Když si vytvoříte první dokument produktových požadavků, všimněte si, že detaily projektu jsou vloženy v tabulce panelu vlastností stránky (page properties panel). Makro page properties macro je výkonné makro, které vám umožní vytvořit souhrnnou stránku, která dotahuje informace z více stránek. V tomto případě souhrnná stránka může přinést v každém poli ve vaší tabulce informace o tom, kdo je zapojen do projektu, nebo stav dané stránky požadavků. Čtěte dál, abyste viděli, jak vypadá souhrnná stránka.

3. Nástin cíle, obchodní cíle a strategie

Sekce týmových cílů a obchodních cílů znamená dát šanci přidat nějakou barvu a kontext vašim požadavkům.

Dobrý způsob, jak přemýšlet o cílech, je přemýšlet z pohledu vašich zákazníků. Co přesně se jim snaží dosáhnout? Jaké řešení jste pro ně navrhovali?

Je to skvělé místo pro odkaz na další stránky Confluence, které poskytují více detailů s vloženými rozhovory se zákazníky a pro plánovací stránky.

product-requirement-background-info

4. Vytvořte uživatelské příběhy (stories)

Použijte tabulku pro vypsání seznamu vašich uživatelských příběhů (stories) spolu s popisem, prioritami a poznámkami. Tato tabulka je další skvělé místo pro odkaz na více stránek s podrobnějšími výzkumy a s rozhovory se zákazníky. 

product-requirement-user-stories

Tip: Je skutečně snadné převést uživatelské příběhy (stories) popsané v Confluence do JIRA issues. Když je stránka uložena, jenom zvýrazněte text uživatelské story a Confluence vám dá možnost vytvořit JIRA issues. Pokud máte plnou tabulku naplněnou uživatelskými stories, můžete tyto stories převést všechny najednou do JIRA issues.

5. Průzkum uživatelských zkušeností a design

Vložte soubory s designem na vaši stránku pomocí metody drag-and-drop. Pokud vkládáte více aktiv (assets) s designem, použijte makro Attachments macro k vytvoření rychlého úložiště všech souborů, které jsou připojeny ke stránce.

product-requirement-designs

Tip: Confluence je perfektní pro spolupráci na wireframech, mockupech and designových prototypech. Použijte bohatý prohlížeč souborů k prohlížení PDF souborů, obrázků a powerpointových presentací. Můžete také připnout komentáře přímo do souborů k poskytnutí zpětné vazby v kontextu. Designeři a vývojový tým se můžou bavit o včasných mockupech na stejné stránce.

6. Adresní otázky a vysvětlení

Vzhledem k tomu, jak tým chápe problémy k řešení, často mají otázky. Vytvořte tabulku “věci, které potřebujeme rozhodnout, nebo prozkoumat” ke sledování těchto položek. 

Udržujte pracovní tým v tom, aby jasně oznamoval, co neděláte. Označte věci, které jsou mimo rozsah v tuto chvíli, ale můžete se na ně podívat později.

product-requirement-questions

7. Zaznamenejte požadavky do JIRA issues

Pravděpodobně vy a/nebo váš vývojový tým trávíte hodně času v JIRA. Je to fajn! Je opravdu snadné dostat se z vašich požadavků v Confluence do epicu v JIRA a naopak. Můžete si prohlédnout všechny odkazy JIRA na nějaké Confluence stránce kliknutím na tlačítko s JIRA odkazy v horní části vaší uložené stránky.

product-requirement-jira-links

8. Indexová stránka vašich Produktových požadavků

Pravděpodobně nepracujete jenom na jednom projektu. Confluence automaticky vytvoří indexovou stránku, která nese klíčové detaily všech produktových požadavků vašeho týmu. Vždycky se dostanete k této indexové stránce rychlým odkazem na Postranním panelu prostoru (Space Sidebar).

product-requirement-index-page

Je to šikovný způsob, jak zjistit na vysoké úrovni, jak váš tým pracuje, nebo bude pracovat. Stejně jako jakoukoliv stránku v Confluence můžete upravovat tuto indexovou stránku, jak uznáte za vhodné.

Bonus: Přizpůsobte šablonu workflow ve vašem týmu

Můžete kdykoliv upravovat šablonu Produktové požadavky (Product Requirements) a přizpůsobit ji tak na míru specifickým potřebám vašeho týmu. Pokud chcete upravit šablonu pro specifický tým nebo projekt, přejděte do nabídky Nástroje prostoru (Space Tools) a vyberte Nástroje obsahu (Content Tools). Pod volbou Šablony (Templates) můžete prohlížet a upravovat libovolné dostupné šablony. Pokud jste administrátor, můžete upravovat také globální šablonu, kterou přizpůsobíte celé společnosti.

product-requirement-customize-template

Na první pohled: co jste se právě naučili?

Klíčem k agilním požadavkům je vytvoření vzájemného porozumění ve vašem týmu. Nejlepší způsob, jak to udělat, je vytvoření dokumentu s požadavky v Confluence na vysoké úrovni a spolupráce napříč vývojem a designem na zásadních problémech (issues). Použijte naši šablonu jako průvodce a přizpůsobte ji pracovnímu procesu (workflow) vašeho týmu nebo vaši společnosti.

Zde je přehled toho, co jsme tím pokryli:

  • Šablona Produktové požadavky (Product Requirements): Dělá většinu práce za vás. Sledujte obrys stránky a vyplňte obsah, který má smysl pro váš specifický požadavek.
  • Makro Vlastnosti stránky (Page properties macro): Toto makro umožňuje vytvořit stránku s reportem přes všechny vaše požadavky. Použitím šablony bude vloženo na vaši stránku.
  • Index Produktových požadavků (Product Requirements index): Jakmile jste vytvořili několik stránek s požadavky, můžete vidět všechny detaily na vysoké úrovni jediným pohledem na indexové stránce, kterou Confluence automaticky vytváří při použití šablony.
  • Vytvoření JIRA issues: Zvýrazněte text na stránce s požadavky pro rychlé převedení na JIRA issue.
  • Komentáře souborů: Přidejte vaše soubory s designem ke stránce a podpořte diskusi o nich připnutím komentářů přímo v souborech.
  • Odkazy JIRA: Stačí se podívat do záhlaví stránky, abyste viděli všechny JIRA issues, které jsou vložené do požadavku.
  • Přizpůsobení šablon (Blueprints): Můžete upravovat libovolnou ze šablon, které jsou k dispozici v Confluence, abyste ji přizpůsobili vašemu specifickému workflow.

Tento příspěvek je součástí nejnovější kolekce společnosti Atlassian „Příručka vývojového týmu ke Confluence“.

Podívejte se na kompletního průvodce

Pro lokální podporu neváhejte kontaktovat odborníky na produkty Atlassian ve společnosti Onlio.

Pro další informace o novinkách Atlassian a JIRA sledujte web www.myJIRA.cz.

Jsme na LinkedIn, sledujte nás na www.linkedin.com/company/onlio nebo skupinu Atlassian komunita CZ & SK na url https://goo.gl/uZXYTX.

V případě dotazů se obraťte prosím na atlassian_zavináč_onlio.com nebo na tel. ČR +420222744766 / tel. SR +421233889033.

Za team Atlassian v Onlio,
Mgr. Soňa Husáková

Atlassian Consultant & Confluence Specialist

Zdroj: http://blogs.atlassian.com/2015/09/write-product-requirements-confluence/

Zpět