Portfolio for JIRA, 2

11.01.2016 | Jak pomůže aplikace vedoucímu vývojáři?

Vítejte v dalším článku o používání Portfolio for JIRA. První příspěvek se věnoval produktovým manažerům a jak si organizují backlog, tvoří projektové mapy a záložní plány. Nyní se podíváme, jak pomocí Portfolio zajistit týmu zvladatelné množství práce.

Vedoucí vývoje zná výkon svého týmu a od produktového manažera potřebuje projektovou mapu, aby zjistil, jaké úkoly bude přidělovat. Ví také o kapacitách pracovníků, tedy na čem ještě stihnou dělat a na čem už ne. Nakonec posílá vedení přehled, jak práce postupují. Je-li vám to povědomé, přečtěte si o třech způsobech, jak s tím vším Portfolio for JIRA pomůže.

1. Kapacitní plánování snadno a rychle

Mít spoustu námětů je skvělé, ale musíte vědět, zda je stihnete zpracovat. Portfolio for JIRA tedy křížově kontroluje dostupnost týmu s časovým odhadem úloh v backlogu a pak vytvoří rozvrh. Nemusíte už tak počítat kapacity ze složitých tabulek. A jak na to?

Nejdřív zadáte jméno týmu, z JIRA Software přidáte členy a nastavíte jejich týdenní dostupnost. Pokud náročnost odhadujete ve story points a ne v hodinách, lze propojit velocity týmu s vaší agilní nástěnkou. Nebo můžete plánovat na dny a vynechat ty, kdy mají zaměstnanci volno – kapacity se automaticky upraví.


Tabulka kapacit

Pokud máte v týmu specialisty, můžete plánovat i podle jejich dovedností, abyste se vyhnuli „bottlenecks“ (kdy další postup vyžaduje zásah osoby s určitou znalostí, ale ta už dělá něco jiného). Každému členovi lze přidělit „skills“. Ty jsou vidět i v backlogu, kde se každá úloha rozloží na dobu, po kterou na ní musí pracovat jaký specialista. Přiřazování dovedností úkolům a týmům značně usnadní plánování, protože automaticky spojí vhodné práce se správnými mozky.

2. Dostupnost zaměstnanců

Projektová mapa se zobrazuje na úrovni iniciativ nebo epiců. Tak se hodí např. produktovému správci, který pospolu uvidí velké položky a jejich stav. Vedoucí vývoje ovšem potřebuje podrobný výpis, kdo přesně pracuje na jaké úloze, aby věděl, co ostatním manažerům ještě může slíbit.

V Portfolio for JIRA vidíte kapacity jako úlohy i stádia, kterými musí projít. Prohlížíte-li si plán ve scrum zobrazení, zobrazí se týmové swimlanes, dělené po sprintech s podřazenými úkoly. V kanbanu máte plán po týdnech. U obou agilních metod si můžete zobrazit i vytíženost jednotlivých členů.

Zobrazení stories po sprintech

Jiné zobrazení ukazuje ve Scrumu kapacitu po story points, kterou si lze zobrazit po týmech i zaměstnancích.


Pracovní vytížení týmů po sprintech (vysvětlivky níže)

 Kapacitní zobrazení – co je co?

  • Overload: Dny, hodiny, či story points, o které byl sprint (scrum) nebo týden (kanban) přesažen. Přesáhnout daný limit lze jen při manuálním plánování.
  • Planned capacity: Součet plánovaných dní, hodin, či story points.
  • Capacity utilization: Vytížení týmu vzhledem k jeho časovým dispozicím.
  • Bottlenecks: Zde se zobrazí případné překážky (v příkladu není).

3. Jak plán postupuje?

Třetí úkol vedoucího vývoje je informovat nadřízené o stavu projektu. Když jsou úlohy v Portfolio propojené s úlohami v JIRA, můžete si jejich přehled zobrazit a exportovat.

Aplikace znázorňuje postup práce na jednotlivých stories, epicech a iniciativách včetně jim podřazených úloh. Vidíte zde i úkoly bez časových odhadů (estimates) a workflow stav každé položky v backlogu, pokud je propojena s jejím protějškem v JIRA Software.


Projektová mapa a množství hotové práce, znázorněné barevnou výplní.

Podívejte se také, jak Portfolio for JIRA používají produktoví manažeři v první části a vyzkoušejte si plánování v Portfolio v trial verzi.

Přejeme úspěšné plánování!

Vyzkoušejte aplikaci zde

Zdroj: http://blogs.atlassian.com/2015/11/capacity-planning-for-development-managers-portfolio-for-jira/

Pro lokální podporu neváhejte kontaktovat odborníky na produkty Atlassian ve společnosti Onlio.

Pro další informace o novinkách Atlassian a JIRA sledujte web www.myJIRA.cz.

Jsme na LinkedIn – sledujte nás www.linkedin.com/company/onlio nebo skupinu Atlassian komunita CZ & SK na url https://goo.gl/uZXYTX.

V případě dotazů se obraťte na obchod_zavináč_onlio.com nebo

na tel. ČR +420222744766 / tel. SR +421233889033 / atlassian_zavináč_onlio.com.

Za team Atlassian v Onlio,

Kamil Beer,

JIRA add-on konzultant

 

Zpět