Jak vyvíjet oblíbené produkty?

18.01.2016 | Rady od developerů JIRA 7

Jak vznikl JIRA Software, JIRA Core a JIRA Service Desk? Vývojáři pracovali ve třech fázích, v tzv. „design spikes“, v živém prototypování a s následnou zpětnou vazbou. Co si pod tím představit a jak to můžete použít i vy, popisuje tento článek.

1. krok: Design spike – s čím pracujeme?

Před začátkem vývoje musí mít tým přehled o současných trendech. Protože developeři JIRA pracovali na velké verzi programu, potřebovali „design spike“, aby osvěžili a posílili své znalosti („Spike“ je pojem v agilní metodice pro rešerše či doplnění určitých vědomostí – pozn. překl.). Vývojáři věnovali třídenní "spike" tzv. „mapování entit“. Název tohoto procesu může znít složitě, a je – ukažme si v čem spočívá, na příkladu snídaně.

Nejprve si projdeme její nejmenší části (např. krabici, pytlík s vločkami, samotné cereálie) a sepíšeme, jak z nich vznikne pokrm (vločky dáme do misky, přidáme mléko, podáváme se lžící). Zjistíme tak složení produktu a jeho fungování.

Když víme, co mapování entit obnáší, lze jej užít na svůj produkt. Níže vidíte výsledek práce vývojářů JIRA 7. Místo krabice a sáčku na cereálie byly entitami úlohy a uživatelé.

Což se pak proměnilo v toto:

Tímto vlastně vývojáři znovu objevují produkt - jeho smysl, co dává uživatelům a co k tomu je potřeba.

Step 2: Tvorba živých prototypů

Vývojáři si při „spiku“ doplnili znalosti o informační architektuře a na konci své rešerše chtěli mít funkční model, v němž by vznikaly první prototypy JIRY. Skrz ně pak zjišťovali, jaká podoba programu zákazníkům vyhovuje, než se začne testovat.

JIRA tým tedy chodil s klienty na schůze, kde od nich sbíral náměty. Podle nich pak designéři tvořili prototypy a to zase sledoval zbytek developerů v druhé místnosti. V případě JIRA spočíval proces v těchto krocích.

  1. Vývojář se nejprve 30 minut zákazníka ptal, jak si organizuje práci. Pokud používal JIRU, developer se tázal např. „jaký máte workflow?“, „jak si řadíte epicy, úlohy, stories?“.

  2. Během toho druhý designér tvořil ve Sketch prototyp obrazovky (s filtry, panely, workflow stavy, atd.)

  3. Tuto hotovou verzi pak ukázal klientovi s tím, jestli takto vyhovuje. Pokud měl zákazník nové návrhy, vývojář je zpracoval a znovu mu je předložil, zda se takto líbí víc.

Tip: Nahrávka z rozhovoru a z tvorby prototypu pomůže dalším vývojářům, aniž by klienta osobně přehltili dotazy nebo tlačili do trapné situace.

Mnoho klientů např. poptávalo přístup k mnoha nástrojům na jednom místě, čímž vznikl levý navigační panel v JIRA 7.0., konkrétně část Project shortcuts.

Step 3: Sbírání námětů

Nyní měli vývojáři alfa verze JIRA Software, JIRA Core a JIRA Service Desk, připravené k testování. K tomu měli bohatý zdroj podnětů - zákazníky v Cloudu. Aby od nich přišla co nejlepší zpětná vazba, okno pro ni se muselo snadno ovládat, být nápadné a sbírat podstatné informace. A takové bylo i v novém navigačním panelu: nerušilo, snadno se s ním pracovalo, nešlo ho minout a ptalo se klienta na funkce, které nejvíc používal (a ne “Máte-li nějaké připomínky, dejte nám vědět zde.”).

Pak bylo důležité data včas získat. V Atlassian vytvořili filtr, který posílal designerům, vývojářům a projektovým manažerům náměty za posledních 24 hodin. Z této denní dávky připomínek vzešly nové úkoly a v případě potřeby se tým spojil přímo se zákazníkem, jak to myslel. Stejně jako při vzniku prototypu i zde hrál klient zásadní roli.

Tip: Experimentujte v získávání nápadů – zkuste vkládat rozhraní kamkoli, odkud chcete zpětnou vazbu.

Chcete vědět víc?

Při tvorbě produktů vývojářům pomůže, když si 1) Osvěží seznam entit: služeb a funkcí produktu, na kterých mohou designéři pracovat, 2) Budou testovat se zákazníky – vznik prototypů byl pro JIRA tým novinkou, ze které vzešly užitečná data (a proces bavil klienty i developery). 3) Ujistěte se, že váš sběrač námětů je dobře vidět, zasílá použitelné údaje a snadno se s ním pracuje. A všechny tyto metody jsou jen dialog s uživatelem, který si vlastně sám složí produkty, které chce.

Další zajímavosti o vývoji v agilních týmech, zejména spojení s fází designu, najdete ve videu.

Zdroj: http://blogs.atlassian.com/2015/12/software-design-create-products-customers-love/

Pro lokální podporu neváhejte kontaktovat odborníky na produkty Atlassian ve společnosti Onlio.

Pro další informace o novinkách Atlassian a JIRA sledujte web www.myJIRA.cz.

Jsme na LinkedIn – sledujte nás www.linkedin.com/company/onlio nebo skupinu Atlassian komunita CZ & SK na url https://goo.gl/uZXYTX.

V případě dotazů se obraťte na obchod_zavináč_onlio.com nebo

na tel. ČR +420222744766 / tel. SR +421233889033 / atlassian_zavináč_onlio.com.

Za team Atlassian v Onlio,

Kamil Beer,

JIRA add-on konzultant

Zpět