10 tipů pro produktové manažery

29.02.2016 | A jak na mapu projektu

Probírání projektové mapy může být nápor jak pro vedoucí, tak pro vývojáře; první jí dlouho vyvíjeli a druzí se bojí, co na ně padne.

Martin Suntinger, autor článku, často mapy projektových manažerů nechápal. Po poradách si říkal: “Sice to nechápu, ale když to říkají…“ nebo hůř – “Uděláme to sami tak, aby jim to na mapě sedělo.”

Jistě, třeba jen proto, že plán sám nevymyslel – jako developer viděl věc po svém. Ale teď jako PM zná i druhou stranu a co by šlo zlepšit. Pokud totiž technici pochopí a podpoří vedoucí, vývoj a implementace se zrychlí a vznikne produkt, za který se každý postaví.

1. Hlavní je obsah, ne fráze

Zatímco na chytlavé pojmy – “big data analytics,” “machine learning,” či “an Internet of Things initiative” slyší vedoucí, technici nikoli. Ty zajímá, na čem přesně mají pracovat, jak to souvisí s jinými produkty, kdy to má být. Kdo to bude používat a na co.

Široká témata pomohou třídit práci, ale musíte vědět, z jakých úkolů se skládají. Např. téma “Intelligent services” rozložíte na iniciativy a epicy, které blíž popíší, na čem pracovat.

2. Správný kontext

Techniky zajímá, proč jste jim zadali tu a onu práci. Neřeknou “Napište mi, co chcete, a já to udělám.“, ale proč mají řešit zrovna toto. Vysvětlete jim, kdy se s funkcí setká zákazník, na co ji potřebuje, a zvažujte i alternativy. Tým musí vědět jak „co“, tak „proč“.

3. Dobře zvažte, na co se zaměřit

Jestli se úkol nedaří splnit, není promyšlený a dlouho tvrdne na projektové mapě, něco je špatně. Určitě nechcete, aby technický tým na něčem pracoval jen proto, že „to řekl zákazník“, nebo „to chce vedení“. Dobře tedy zvažte, jakou práci zadáte. I kdyby šlo jen o drobnou úpravu, měli byste vědět, co je zač a sami ji chtít.

4. Plánujte realisticky

Mít vizi je prima a když všichni věří, že ji dosáhnou, je to ještě lepší. Plán nemusí být moc podrobný , ale pokud jako první vedoucí vývoje uvidí kritický „bottleneck“ (např. mapa popisuje frontend design a tým má jediného designéra, který se ještě s frontendem pere), plán je už od začátku odsouzený.

Zjistěte, jestli vše splníte, a pokud ne, že máte náhradní řešení. Než ostatní požádáte o pomoc, potvrďte si, že a jak to půjde.

5. Myslete na cíle, ale začněte od píky

Je třeba vědět, co váš tým umí a co po něm budete chtít; nestačí mít jen plán, kde budete za rok. Zvažujte raději postup, jak se tam dostanete. Nábor i učení nových postupů trvá, stejně tak opouštění od metod starých – ale vše musí jít postupně.

6. Vytvořte si „business case“

Vedoucí i techniky zajímá váš business case; najdou tam totiž údaje z bodu 2. Každý chce vytvořit dobrý program a může přijít s dobrými nápady. A když se vývojáři dozví o svém vlivu na firmu, mohou se nadchnout, že to pro ně není jen o tom dokončit a odevzdat kód.

7. Motivujte

Vývojáři chtějí pracovat na unikátních a moderních programech, na které budou hrdí; stereotypní práce je rychle unaví. Zvažte, jestli to, co jim zadáte, pro ně bude alespoň místy zajímavé. Nezájem developerů pak může mít dopad na celé oddělení.

Projektové mapy budou vždy obsahovat vzrušující funkce i nudné technikálie, které se však musí udělat. Pokuste se tedy, aby i rutinní povinnosti upoutaly.

8. S beta verzí a 1.0 to nekončí

Vznik beta verze a 1.0 je jen začátek – následuje další vývoj, údržba a náměty klientů. Zmínku o možných překážkách technici ocení a budou rádi, že jste je nezanedbali. Prvotní zavádění je pouze třetina času, který práce na aplikaci zabere; údržba je často nákladnější než úvodní tvorba.

9. Nebojte se přizpůsobit

Časové odhady úloh (estimates) se hodí, ale jsou opravdu jen přibližné. Mnoho se jich změní během implementace nebo designu. Ujistěte se, že mapa tyto změny vydrží.

10. Buďte otevření a upřímní

Projektová mapa je jen určité návěstí a netřeba ji představovat jinak. Pokud ještě nevíte vše o určitém úkolu, oznamte to. Sdílejte, co máte, co chcete, co neznáte a co za výzvy tým čeká; kde bude experimentovat a jaké znalosti musí doplnit. A pamatujte na časovou rezervu.

A nakonec

Váš tým potřebuje mapu, která obsáhne současnost i cíl, motivuje a je dost detailní, aby vývojáři věděli, co je čeká. Takovou, jež jim dá pocit, že to bude stát za to a jejich práce firmě pomůže.

Chcete vědět víc? Přečtěte si, v čem spočívá dobrá projektová mapa (a není to o seznamu funkcí a Ganntových diagramech) a jak je dělají plánovací experti v Atlassian.

Více zde

Zdroj: http://blogs.atlassian.com/2015/12/product-manager-guide-presenting-product-roadmap/

Pro lokální podporu neváhejte kontaktovat odborníky na produkty Atlassian ve společnosti Onlio.

Pro další informace o novinkách Atlassian a JIRA sledujte web www.myJIRA.cz.

Jsme na LinkedIn – sledujte nás www.linkedin.com/company/onlio nebo skupinu Atlassian komunita CZ & SK na url https://goo.gl/uZXYTX.

V případě dotazů se obraťte na obchod_zavináč_onlio.com nebo

na tel. ČR +420222744766 / tel. SR +421233889033 / atlassian_zavináč_onlio.com.

Za team Atlassian v Onlio,

Kamil Beer,

JIRA Consultant

Zpět