Správa webu - Asset Display Page

Správa webu

12.11.2008 13:25:00

Správu webu ve firmách a institucích mají v popisu práce lidé, co jsou k webu systémově nejblíže, tedy PR specialisté, asistentky, sekretářky nebo tiskoví mluvčí, méně často IT pracovníci. Ideální správce však potřebuje mít znalosti jak z marketingu, tak trochu i SEO, HTML a popřípadě jiných prostředků publikace. Tento článek chce upozornit na body, které je dobré mít při správě webu na paměti. Je potřeba si uvědomit, že správce webu přímo ovlivňuje, jaký dojem na návštěvníka stránek a tady potenciálního klienta web udělá, zda se na nich bude cítit dobře a neuteče dřív, než se stránka stačí celá zobrazit.

V článku nenajdete informace o redakčních systémech CMS. Z pohledu návštěvníka je málo důležité, na jakém systému jsou stránky postaveny. Úspěšný web může být i prosté HTML. CMS systémy správu „pouze“ usnadňují, zefektivňují a zlevňují.

Naleznete zde užitečné rady, jak postupovat při správě webu:

1. Oslovení na úvodní stránce

Oslovení na úvodní stránce

Úvodní stránka je nejdůležitější část webu, na niž lze významně ovlivnit, zda se návštěvník stane klientem, nebo jen přispěvatelem do statistik návštěvnosti. Oslovení, ve smyslu pozitivního naladění návštěvníka a zjednodušení jeho cesty ke společnému cíli, například k objednávce výrobku či služby, je hlavní úkol správce webu.

Již na první stránce webu musí být příchozímu jasné, co zde najde, a proto je vhodné shrnout obsah ve stručném textu o délce několika vět. Dlouhé texty zde nemají valný smysl, spíše průměrného návštěvníka odradí

Je vhodné využívat zvýraznění nejdůležitějších informací:

  • tučným textem,
  • odrážkovaným nebo číslovaným seznamem,
  • přímé odkazy na důležitá místa webu. Přesně odkaz pojmenujte, nepoužívejte v jeho názvu texty jako „tady“, „zde“, „více“ apod.,
  • nejdůležitější odkazy (na e-shop, objednávkový formulář) je možno podpořit grafickými prvky, o tom více ve 4. bodě Grafika a tvorba bannerů.

Úvodní stránku je důležité často aktualizovat, obzvlášť máte-li na ní rubriku novinky. Málo co podryje důvěru k firmě tak, jako půl roku stará „Aktualita“ na jejím webu. To je pak lepší ji tam nemít vůbec.

2. Struktura menu

Struktura menu

Strukturu menu je potřeba si dobře rozvrhnout i na malých webech, u těch velkých to je na samostatnou analýzu. Aby se pro návštěvníka procházení struktury a hledání požadovaných informací nestalo bojovou hrou, ze které uteče ke konkurenci, je vhodné držet se několika základních pravidel.

  • Pojmenovávat položky stručně a jasně, ale zároveň, aby správně vypovídaly o obsahu.
  • Minimalizovat jejich počet. Například není nutné mít samostatnou položku pro kontakty a kontaktní formulář. Ten je možno umístit přímo na stránku kontakty nebo z ní na něj odkazovat.
  • Nezanořovat menu příliš hluboko. Jestli má web více než tři úrovně, jde o opravdu obsáhlý internetový portál nebo je něco špatně.
  • Podpořte menu pomocnou navigací. Prvky jako drobečková navigace, mapa stránek a vhodné prolinkování obsahu, návštěvníkovi práci usnadní.
  • Mouseover (vysouvací) menu může orientaci velmi zjednodušit nebo taky velice zkomplikovat v případě, že se pod myší rozbalí bludiště odkazů, kterým se musíte kurzorem proplétat a sjedete-li z cesty, menu zmizí a vy to zkusíte znovu už nervózní a tak se to stane opět...

3. Obsah webu a jeho údržba

Obsah webu a jeho údržba

Stejně jako na úvodní stránce webu, ani hlouběji v jeho obsahu nesmí být návštěvník zahlcen velkým množstvím nepotřebných informací. Chce-li návštěvník znát například historii firmy nebo její management, musí se k těmto informacím dostat vědomě, a nemělo by se stávat, že na něj vykouknou z pod položky „O firmě“, kde by mělo být shrnutí činnosti firmy. Logicky by měly být zanořeny o úroveň níž.

Pravidlo o stručném obsahu neplatí vždy. Například v popisu produktů je vhodné mít informací co možno nejvíc. Jsou zde vítány technické dokumentace, návody, manuály, reference, recenze, diskuse, instruktážní videa, cokoli co se vztahuje k produktu a pomůže návštěvníkovi si vybrat. Ovšem vzhledem k množství informací je zapotřebí zachovávat jejich logickou strukturu a přehlednost.

Hlavní devizou propagace na internetu je možnost aktualizace. Na rozdíl od papírových katalogů a ceníků, zde potencionální klient může najít aktuální informace o výrobcích a jejich cenách. Změní-li se firemní adresa či telefony, klienti si je hravě najdou. To však platí, jen pokud je web pravidelně a důsledně udržován. Jak si můžeme pomoci:

  • Jedním z největších prohřešků na stránce je nefunkčnost odkazů. V eliminaci tohoto jevu pomohu nástroje Xenu a addon pro browser Firefox Link Evaluator. Xenu projde celou strukturu webu a výsledkem je mapa stránek + report o chybách v odkazech. Link Evaluator odhalí a zvýrazní nefunkční odkazy na zobrazené stránce.
  • Na některé chyby přijdou sami návštěvníci stránek a je vhodné jim ulehčit oznámení takových chyb vhodným zpracováním chybové stránky 404 nebo přidáním kontaktu na správce webu do patičky stránky.
  • Časová značka v patičce obsahu, pomocí níž informujete návštěvníka o poslední aktualizaci stránky. Vhodné u rozsáhlých portálů.

Copywriting

Copywriting je psaní textů schopných upoutat čtenáře a přeměnit jej na klienta. Je to činnost vyžadující zkušenosti a talent, specializují se na ni tzv. copywriteři. Webový copywriting má svá specifika daná tím, že lidé na internetu málo čtou, stránky jen rychle skenují očima a hledají potřebné informace. Dalším specifikem je optimalizace stránek pro vyhledávače (SEO).

Správce webu by měl být do určité míry copywriter, případně služby copywriterů využívat.

Známý citát: „Copywriter je prodavač za psacím strojem.“ Judith Charles

4. Jazyk český a typografie

Jazyk český

V úvodu článku zmínění běžní správci webu by na tom měli být se znalostí českého jazyka spíše nadprůměrně. Přesto, nevíme všichni všechno a s prodlužující se dobou od absolvování posledních zkoušek z češtiny se leccos vytrácí.

Správně slohově a gramaticky napsaný text je základní podmínkou kvalitního webu.

Tipy jak si zajistit bezchybný text

  • Než text vložíte do stránky zkontrolujte jej Kontrolou pravopisu v některém z textových editorů (MS Office, Open Office).
  • Softwarová kontrola neodhalí vše, napíšete-li slovo správně, ale v jiném tvaru, odhalí chybu až pozorný čtenář. Proto nechte text, po sobě někoho přečíst.
  • Čeština je krásná ale umí být taky záludná. Například píše se lyžiny nebo ližiny, potenciální nebo potencionální, jaký je správný význam slova „zřejmě“?
    Nastane-li tohle dilema prvním krokem bývá to „vygooglit“ a porovnat četnost používání výrazu. Pokud to však zkusíte u prvních dvou uvedených příkladů, bude poměr špatného a správného výsledku 1:1.
    Jestli nepomůže ani žádná češtinářská autorita ve vašem okolí, zbývá web Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky, v. v. i., zde je Internetová jazyková poradna, na které je možno většinu problémů vyřešit. Pokud nepomůže ani toto, zbývá jako poslední krok, kontaktování Jazykové poradny e-mailem, v němž stručně a jasně vylíčíte problém. Podlé mé zkušenosti přijde odpověď v pracovní době během několika hodin.
  • Další pomůckou je Slovník cizích slov.

Typografie

Tento umělecko-průmyslový obor se zabývá písmem. Nejběžnější prohřešky proti typografii se na webu dělají u psaní pomlček a uvozovek, jichž je vícero druhů, což valná část lidí publikujících na internetu ani netuší. Psaní správného formátu času a dat má rovněž svá pravidla, ale to je již téma článku Typografie na webu.

5. Grafika a tvorba bannerů

Grafika a tvorba banerů

Správce webu by měl mít základní estetické cítění, které mu umožní obsah na stránce rozvrhnout, vytvořit správně nadpisy a podnadpisy. Weby je vhodné doplňovat o grafické prvky a bannery, které mají za úkol navést návštěvníka na zajímavé akce a produkty. Na toto však už základní estetické cítění nepostačuje a pokud není správce zkušený v práci s grafickými programy, je lepší oslovit odbornou firmu a bannery nechat vytvořit. Jedná-li se například o bannery často pozměňované po textové stránce, je vhodné nechat si vytvořit šablonu a tu pak pozměňovat.

Nepovedenými grafickými prvky se dá dojem webu pokazit, proto by měl mít správce webu dobrou znalost v práci s grafickými programy, aby nebyl výsledek znehodnocen například takovou banalitou, jako je špatná komprese obrázku.

6. Statistiky návštěvnosti a zpětné odkazy

Ke správné správě webu je potřeba mít přístup ke statistikám návštěvnosti.
Tyto lze získávat mnoha nástroji, například: Google analytics, Navrcholu.cz, Weblog Expert.

Co lze například ve statistikách návštěvnosti sledovat

Statistiky návštěvnosti a zpětné odkazy

  • návštěvnost a její změny,
  • míra okamžitého opuštění (bounce rate), důležitý parametr, který správce webu může ovlivnit. Jde o procento lidí, kteří odejdou po prvním shlédnutí zobrazené stránky,
  • zdroje provozu, tedy stránky z nichž návštěvníci přicházejí. Úkolem správce, je tuto množinu tzv. zpětných odkazů rozšiřovat a pěstovat si odkazy z kvalitních stránek.
  • klíčová slova, která návštěvník zadal do internetového vyhledávače, než vaši stránku ve výsledcích našel,
  • stanovení cíle, například objednávku zboží a sledovat poměr počtu příchozích ku počtu návštěvníků, kteří dosáhli cíle.

Analýza webu

Výše uvedené sledované výsledky lze různě kombinovat a analyzovat. Na to je ovšem efektivnější oslovit odbornou firmu zabývající se analýzou návštěvnosti.

7. Bonus pro návštěvníka

Nabídněte návštěvníkovi něco navíc. Malou třešničku na dortu, která ozvláštní vaše stránky, aby potenciálnímu klientovi stálo za to si je zapamatovat, uložit si je do záložek nebo rozeslat kolegům a kamarádům. Bývají to flashové hry, videa, nápadité flashové animace, ale někdy stačí jen jemný vtip. Prostě malý bonus...

 

Bonus pro návštěvníka

  

Autor: Petr Václavík

Zpět